2009. február 5., csütörtök

Ady


Nem is tudom mit irjak róla. Az igazat megvalva semmit nem tudok az íroról, egyenlőre. De dolgozom rajta. Kicsit túl sok volt az utóbbi időben a szarkavarás és elég sok emberben mélységesen csalódtam. Talán ezért is tetszettek Ady-Rómában töltött idején írt versei.




"A művészfajta ember tragikus az ő szerelmeiben, igazán olyan, mint a gyermek, aki nem nyugszik amíg játékszerét szét nem bontja, s meg nem találja benne a nyomorú kócot."

Ebben az érzésben magamra találtam részben. A művészfajtán kivül.

"Rómára nézve egy magas, utas dombról szinte meaculpázva, suttogva vallottam be magamnak: a Múlt egy nagy rejtelem, s a Jövendő is az, de a Múlthoz és a Jövendőhöz gyönyörű jogunk, sőt tudományunk is van már. Ez a tudomány nem biztos, de a Jelen még bizonytalanabb, ismeretlenebb, mint akármi, tehát a mi életünk az egyéné. Aki a Jelent vígan éli, boldog, de korlátolt ember, mert a korláttalan ember a Múltat s a Jövendőt szereti. És mert egyformán nem tudunk biztosat egyikről sem, az az igazi ember, aki a Múltat és a Jövendőt egyformán szereti."

peace out
marek

4 megjegyzés:

Névtelen írta...

"S ha egy barát megbukik, mert nem igazi barát, vádolhatjuk-e őt, jellemét, gyengeségét? Mit ér az olyan barátság, ahol erényeket, hűséget, kitartást szeretünk a másikban? Mit ér mindenféle szeretet, amely jutalmat akar? Nem kötelességünk-e, hogy éppen úgy vállaljuk a hűtlen barátot, mint az önfeláldozót és hűségeset? Nem ez igazi tartalma minden emberi kapcsolatnak, ez az önzetlenség, mely semmit, de semmit nem akar és nem vár a másiktól? S mentől többet ad, annál kevésbé vár viszonzást? S ha odaadja egy ifjúkor minden bizalmát, egy férfikor minden áldozatkézségét, s végül megajándékozza a másikat a legtöbbel, amit ember adhat embernek, a vak, a föltétlen, a szenvedélyes bizalommal, s aztán látnia kell, hogy a másik hűtlen és aljas, van-e joga megsértődni, bosszút követelni? S ha megsértődik, ha bosszúért kiált, barát volt-e Ő, a megcsalt és elhagyott?"

"El kell viselni jellemünket, alaptermészetünket, melynek hibáin, önzésén, mohóságán tapasztalás és belátás nem változtatnak. El kell viselnünk, hogy vágyainknak nincs teljes visszhangja a világban. El kell viselni, hogy akiket szeretünk, nem szeretnek bennünket, vagy nem úgy szeretnek, ahogy mi reméljük. El kell viselni az árulást és a hűtlenséget, s ami a legnehezebb minden emberi feladat között, el kell viselni egy másik ember jellembeli vagy észbeli kiválóságát."

"Tudod, egy napon megértettem, hogy senki nem segíthet. Az ember szeretetre vágyik... de senki nem segít, soha. Mikor ezt megérti az ember, erős lesz és magányos."
Márai Sándor

Markó írta...

"Reggel könnyes szemmel kelt a hold, mégis nevetve keküdtem ágyba, micsoda kellemes zamatú ez a forró nyári víz, hol az értelem ha az igazságot keresem azt meg nem lelem. Boldogság van abban ahogy elalszom, míg párnámra hajtom a fejem s más azt kérdi hol az értelem. Az értelem bizony az értelem. "
csókólom

Névtelen írta...

an"Az ember végül homokos,
szomorú, vizes síkra ér,
szétnéz merengve és okos
fejével biccent, nem remél."

Névtelen írta...

És ha kezdhetném elölről
Ezt tenném megint mi kell
Hangzik a hang lánc-zörejéből
S a szót a jövőhöz emel

És a cellába a vakba
Éjszaka a két pribék
Hagyd már abba ezt susogta
Még a kín ez sem elég

Élhetsz kezedben az élet
Élhetsz mint az meg emez
Nem kell egyéb csak beszélned
Térden is él az eszes

És ha kezdhetném elölről
Ezt tenném emgint mi kell
Hanmgzik a hang lánc-zörejéből
S a jövő fülel fülel

Egy szót csak s nyílik az ajtó
Egy szót csak egy szó után
Ment vagy a kíntól a bajtól
Ez a szó itt a szezám

Egy szót bár hazugot egy szót
Attól függ életed itt
Gondold meg gondold el gondold
Beh szépen reggeledik

És ha kezdhetném elölről
Ezt tenném megint mi kell
Hangzik a hang lánc-zörejéből
És nekünk is megfelel

Példa is annak ki szót ért
Példa is akad elég
Egy birodalmat egy lóért
Párizs megér egy misét

Vége Vész a szót itt kárba
Maga-magát veszti el
Ez volt az utolsó kártya
Indulás Végezni kell

És ha kezdhetnémelölről
Újra csak úgy kezdeném
Hangzik a hanglánc-zörejéből
Mert a holnap az enyém

Haljak én Franciaország
Megmarad s meg ez a dac
Bajtárs vár a sor a sors rád
Megmagyarázni mi az

Smár vezették is folyt ismét
Folyt németül a beszéd
S szólt a tolmács Beszélhetsz még
És ő rázta csak a fejét

És ha kezdhetném ma újból
EZt tenném megint mi kell
A vasból a láncból a gúzsból
A dal diadalra kel

S dördült a sortűz reája
S ő dalolt FEL HONFIAK
És nem esett el csupán
A második sortűz alatt

S egy másik francia ének
Tolult az ajkára még
Az amelyet már teérted
Dalolunk emberiség